Skuodo krašto mažoji architektūra

4 rugpjūčio, 2015 | Posted by admin in NAUJIENOS

Skuodo krašto mažoji architektūra: koplytėlės, koplytstulpiai“

Greičiausiai kiekvienas, kuriam teko dažniau lankytis Skuodo krašte, o gal tik probėgšmais žvilgtelėti pro automobilio langą keliaujant link savo tikslo, pastebėjo, jog bene dažniausia mūsų rajono puošmena yra koplytėlės bei koplytstulpiai, stogastulpiai, akį traukia ornamentuoti metaliniai ir mediniai kryžiai. Juos galima pamatyti tiek laukuose, pamiškėse, prie upių, kapinėse, tiek beveik kiekvienoje sodyboje, kas leistų teigti, jog būtent ši, smulkiajai architektūrai priskiriama puošybos rūšis, sudaro gausiausią Skuodo žemės paveldo grupę. Verta paminėti, jog Lietuvos kryždirbystė 2001 m. buvo įrašyta į UNESCO paveldo – didžiausių pasaulio vertybių – sąrašą, o dar labiau didžiuotis savo kraštu leidžia tai, jog būtent Žemaitijoje koplytėlių bei koplytstulpių, kryžių statymas jau nuo neatmenamų laikų yra savotiška kraštovaizdžio dalis.

Džiugu, jog Skuodo muziejus rimtai vertina krašto tradicijas, siekia jas išsaugoti, o tam, kad gražūs siekiai virstų realybe, dalyvauja, projekte „Skuodo krašto mažoji architektūra–senoji kryždirbystė–etninių tradicijų puoselėjimui“. Idėjos tikslas – skatinti jaunimo etninio kultūros paveldo gilesnį pažinimą ir supažindinti plačiąją visuomenę su Skuodo krašto kryždirbystės idėjomis. Pernai vykdant panašų projektą buvo išleista brošiūra „Skuodo krašto mažoji architektūra: koplytėlės, koplytstulpiai“, kurią galima pavartyti apsilankius Skuodo muziejuje. Joje išsamiai supažindinama rajone esančiais koplytstulpiais ir koplytėlėmis, be to, knygelė iliustruota daugybe nuotraukų, tad ji bus įdomi tiek ieškantiems istorinių faktų, tiek norintiems palepinti savo sielas gražiais vaizdiniais. Muziejaus darbuotojos šiemet išsikėlė sau nemažai uždavinių – užfiksuoti, analizuoti, susisteminti bei apibendrinti medžiagą apie mūsų rajone kada nors pastatytus metalinius ir medinius kryžius. Kitas siekis būtų per paruoštą edukacinę programą specialiai šia tema rengti užsiėmimus moksleivių ir suaugusiųjų grupėms. Nebus pamiršta ir surengti metalinių kryžių parodą „Senoji kryždirbystė Skuodo rajone“. Vienas iš tikslų yra įgyvendinti – išleisti brošiūrą „Skuodo krašto mažoji architektūra: metaliniai ir mediniai kryžiai“. Šis projektas yra svarbus tuo, kad visuomenė bus supažindinama su unikalia Skuodo krašto puošmena, padidės jaunimo užimtumas, kadangi edukacinių užsiėmimų metu bus galima išmokti kraštotyrinio darbo pagrindų: kaip rinkti istorinę medžiagą apie kryždirbystę, ją kaupti, nuodugniai tyrinėti bei nufotografavus ją grafiškai pavaizduoti. Taigi, istorinės vertybės, išskiriančios Skuodą kaip nedidelį, bet dailų kryžių kraštą, jau laukia visų susidomėjusių.

Viktorija Litvinaitė, Skuodo Pranciškaus Žadeikio gimnazijos mokinė, savanorė.